بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (18) : شیرجه

با سلام دوباره .

ببخشید ، دندونم درد می کنه ، کوتاه عرض می کنم . رشته زیبا و مفرح شیرجه از المپیک 1904 سنت لوئیس وارد رقابت های المپیک شده و از آن زمان پیوسته ادامه داشته است . در مجموع ادوار مختلف برگزاری شیرجه در المپیک آمریکا پرافتخارترین کشور در این رشته است ، اما از المپیک 1984 لس آنجلس که چینی ها وارد این رشته از المپیک شدند خیلی سریع گوی سبقت را از آمریکایی ها ربودند و تبدیل به قدرت بلامنازع این رشته شدند . حالا همه طلاهای شیرجه المپیک مال چینی هاست مگر آنکه تک ستاره ایی بتواند عکس را ثابت کند!

ایران در دهه پنجاه میلادی جزو قدرت های شیرجه آسیا بود و چند مدالی در رقابت های آسیایی کسب کرد اما آن زمان البته شیرجه روهای آسیایی اصلاً در سطح جهان حرفی برای گفتن نداشتند!!! اما در دهه شصت و هفتاد شیرجه ایران افت کرد تا جایی که حتی در بازی های آسیایی 1974 تهران هم موفق به کسب مدال نشدند . بعد از انقلاب تلاش هایی برای احیای این رشته در دهه هفتاد و هشتاد انجام شد و شیرجه روهای ایرانی هرچند به مدال نمی رسیدند اما روند رو به رشدی داشتند لیکن در 6-7 سال اخیر انگار این رشته دوباره فراموش شده و کمتر شنیده شده که شیرجه روهای ایرانی در قالب تیم ملی اردو تشکیل دهند چه رسد به حضور در رقابت های مهم آسیایی و جهانی!

شیرجه در المپیک در دو بخش آقایان و بانوان و در هر بخش در 4 ماده انجام می گیرد که عبارتند از ؛ پرش از تخته 3 متر انفرادی ، پرش از تخته 3 متر دو نفره ، پرش از سکوی 10 متر انفرادی و پرش از سکوی 10 متر دو نفره .

پیشبینی کلی بنده برای جدول مدالی رشته شیرجه در المپیک ریو به این شکل می باشد :

1- چین   7 مدال طلا   2 مدال نقره
2- آمریکا   یک مدال طلا
3- روسیه /// کانادا   هرکدام   دو مدال نقره   یک مدال برنز
5- مکزیک /// کره شمالی   هرکدام   یک مدال نقره   یک مدال برنز
7- بریتانیا /// آلمان /// مالزی /// استرالیا   هرکدام   یک مدال برنز 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (76)
برچسب ها : مدال ,المپیک ,شیرجه ,رشته ,رقابت ,روهای ,شیرجه روهای ,مدال نقره   ,روهای ایرانی ,شیرجه روهای ایرانی