بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (17) : سوارکاری

با عرض سلام مجدد .

می رسیم به رشته مفرح سوارکاری که بجز المپیک های 1896 ، 1904 و 1908 ، در سایر ادوار المپیک برگزار شده است . سوارکاری ورزشی بسیار قدیمی است و ریشه در تاریخ پرفراز نشیب انسان دارد که برای مدتهای طولانی اسب عاملی مهم و تعیین کننده در پیروز میدان های نبرد بود! سابقه طولانی این رشته باعث شده تا در ادوار مختلف المپیک هم دچار تغییرات زیادی نشود و ساختار کلی اش از آغاز تاکنون تقریباً دست نخورده باقی مانده است . اما سوارکاری این ویژگی عمده هم دارد که باعث شده با سایر رشته های المپیکی تفاوت داشته باشد و آن تفاوت این است که در این رشته زحمت اصلی بدنی را اسب می کشد و سوارکار فقط وظیفه هدایت اسب را برعهده دارد . البته ورزشکاران رشته سوارکاری معمولاً افرادی سبک وزن و کوچک اندام هستند تا حداقل فشار ممکن از سوی آنها به اسب وارد شود . این دو عامل باعث می شود تا برخلاف تصور عامه ، سوارکاری در المپیک کار هرکسی نباشد! سوارکاری در المپیک نتنها به افرادی باهوش ، سریع النتقال و سبک وزن احتیاج دارد ، بلکه نیازمند اسب های مخصوصی هم هست که نتنها از بدو تولد برای شرکت در مسابقات حرفه ایی آموزش می بینند ، بلکه باید از نسل اسب های اصیل و نیرومند و ورزشکار هم باشند تا موفقیت در رگ و پی بدنشان ریشه دوانده باشد!

سن و سال در رشته سوارکاری خیلی مهم نیست ، کما اینکه همین دیروز اعلام شد پیرترین ورزشکار حاضر در المپیک ریو یک بانوی 61 استرالیایی در رشته سوارکاری خواهد بود! حتی جنسیت هم خیلی مهم نیست برای همین رقابت های مواد مختلف سوارکاری به صورت ادغامی برگزار می شود و چیزی به نام مواد جداگانه آقایان و بانوان در این رشته وجود ندارد .

متاسفانه با وجود سابقه طولانی که سوارکاری در کشور ما دارد ، و حتی از ورزش های توصیه شده در دین اسلام هم می باشد ، امروزه نگاه حرفه ایی به این ورزش در کشور ما دیده نمی شود . باشگاه های خیلی معدودی در کشور وجود دارند که به مواد حرفه ایی درساژ و پرش با اسب اختصاص دارند و آنها هم با استانداردهای روز جهانی این رشته فاصله بسیار زیادی دارند . فقط مسابقات اسب دوانی در ایران به طور جدی پیگیری می شود آن هم نه به عنوان یک رشته حرفه ایی ورزشی بلکه عمده شرکت کنندگان سوارکاران محلی هستند که فقط برای به دست آوردن جوایز نقدی در این رقابت ها شرکت می کنند . بنابراین سوارکاری به عنوان یک رشته ورزشی حرفه ایی و المپیکی در کشور ما جایی ندارد و یکی-دو ورزشکاری هم که در سال های گذشته برای ایران در رقابت های المپیک به میدان رفتند از ایرانیان خارج نشینی بودند که نه خودشان و نه اسبشان هیچ وقت در ایران تمرین و مسابقه ایی نداشتند! با هزینه ایران به المپیک رفتند و هیچ موفقیتی هم نداشتند!

اما در سه المپیک گذشته مدال های سوارکاری چطور توزیع شده است؟

المپیک 2004 آتن :
1- آمریکا   یک طلا   2 نقره   2 برنز
2- آلمان   یک طلا   یک نقره   2 برنز
3- بریتانیا   یک طلا   یک نقره   یک برنز
4- هلند /// فرانسه /// برزیل   هر کدام   یک طلا
7- اسپانیا   یک نقره   یک برنز
8- سوئد   یک نقره


المپیک 2008 پکن :
1- آلمان   3 طلا   یک نقره   یک برنز
2- آمریکا   یک طلا   یک نقره   یک برنز
3- کانادا /// هلند   هرکدام   یک طلا   یک نقره
5- استرالیا /// سوئد   هرکدام   یک نقره
7- بریتانیا   2 برنز
8- دانمارک /// سوئیس   هر کدام   یک برنز


المپیک 2012 لندن :
1- بریتانیا   3 طلا   یک نقره   یک برنز
2- آلمان   2 طلا   یک نقره   یک برنز
3- سوئیس   یک طلا
4- هلند   3 نقره   یک برنز
5- سوئد   یک نقره
6- ایرلند /// عربستان /// زلاندنو   هر کدام   یک برنز

رشته سوارکاری در المپیک شامل سه بخش می باشد که در هر کدام به دو صورت انفرادی و تیمی مدال توزیع می شود و این سه بخش عبارتند از درساژ ، پرش از مانع و اسب دوانی . درساژ که شامل حرکات نمایشی و ریتمیک هماهنگ اسب و سوار می باشد . پرش از مانع هم که اسمش مشخص است . و اسب دوانی در واقع یک سه گانه است شامل درساژ ، اسب دوانی صحرایی و دو دور پرش از مانع .

با جمع بندی نتایج رقابت های جهانی و المپیکی سال های اخیر پیشبینی بنده برای توزیع مدال های سوارکاری المپیک ریو به این شکل می باشد (چون سهمیه ها به کشورها تعلق گرفته و هنوز بطور رسمی نام و سابقه اسب ها و سوارکاران شرکت کننده در رقابت های المپیک انتشار نیافته ، بنابراین بنده فقط به نام کشورها اشاره می کنم) :

درساژ انفرادی : 1- بریتانیا   2- هلند   3- آلمان

درساژ تیمی : 1- آلمان   2- بریتانیا   3- هلند

پرش از مانع انفرادی : 1- هلند   2- فرانسه   3- سوئیس

پرش از مانع تیمی : 1- هلند   2- سوئیس   3- آمریکا

اسب دوانی انفرادی : 1- آلمان   2- بریتانیا   3- زلاندنو

اسب دوانی تیمی : 1- آلمان   2- بریتانیا   3- هلند 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (75)
برچسب ها : المپیک ,سوارکاری ,رشته ,نقره   ,طلا   ,بریتانیا   ,رشته سوارکاری ,برنز2 آلمان   ,سابقه طولانی