بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (24) : تنیس

با عرض سلام مجدد .

رشته ورزشی به قول کارشناسان مفرح تنیس! از جمله رشته های ورزشی بود که در اولین المپیک مدرن برگزار شد و بعد از آن هم تا المپیک 1924 پاریس در برنامه مسابقات قرار داشت . اما سیاست حمایت از ورزش آماتوری و همگانی باعث شد تا این رشته حرفه ایی از المپیک ها کنار گذاشته شود و هرچند بطور آزمایشی در حاشیه المپیک 1968 مکزیکوسیتی برگزار شد اما بازگشت قطعی اش به رقابت های المپیک از رقابت های 1984 لس آنجلس باز می گردد که کم کم شبح پول دوستی و گرایش به کسب درآمد بیشتر داشت بر کمیته بین المللی المپیک سایه می افکند!

آمریکایی ها و بریتانیایی ها بیشترین موفقیت را در کسب مدال های این رشته در تاریخ المپیک داشته اند که البته عمده موفقیت بریتانیا به دوره نخست حضور تنیس در المپیک بر می گردد در حالی که آمریکایی ها در دوره جدید بیشترین مدال را کسب کرده اند .

تنیسورهای شرکت کننده در المپیک ریو براساس رنکینگ جهانی تنیس حرفه ایی انتخاب می شوند بنابراین براساس همین رنکینگ می توان مدعیان احتمالی کسب مدال را مشخص کرد که البته در مواد تک نفره و دوبل مردان و بانوان کار سختی نیست اما در مورد دوبل مختلط قضیه فرق می کند چون تازه بعد از اتمام رقابت های یک شانزدهم نهایی انفرادی و یک هشتم نهایی دوبل مردان و زنان است که مسئولان برگزاری مسابقات اسامی شانزده جفت تنیسور زن و مردی را که می توانند در رقابت دوبل مختلط شرکت کنند اعلام می نماید . بنابراین حدس زدن اینکه مدال های تنیس دونفره مختلط به چه کسانی می رسد واقعاً غیرممکن است و بنده فقط با حدس و گمان و برای اینکه در جدول مدالی پیشبینی هایم چیزی از قلم نیافتد مجبورم یک حدسی بپرانم!

به هر صورت مدال های تنیس المپیک 2016 ممکن است به این شکل توزیع شوند :

تنیس انفرادی مردان : 1- نواک جوکوویچ (صربستان)   2- اندی ماری (بریتانیا)   3- رافائل نادال (اسپانیا) {نادال نفر چهارم حال حاضر رنکینگ جهانی است اما نفر سوم یعنی راجر فدرر سوئیسی به علت مصدومیت در المپیک غایب خواهد بود . البته استانیسلاو واورینکا سوئیسی و کن نیشیکوری ژاپنی هم که در رده های بعدی قرار دارند حریفانی خطرناک و در اوج آمادگی هستند!)

تنیس انفرادی بانوان : 1- سرنا ویلیامز (آمریکا)   2- آنجلیک کریر (آلمان)   3- گاربینیه موگوروسا (اسپانیا) {برای اینها هم اگنیشکا ردونسکا لهستانی حریفی خطرناک محسوب می گردد}

تنیس دو نفره مردان : 1- نیکلاس ماهوت و پیر هیگوس هربرت (فرانسه)   2- اندی ماری و جیمز مورای (بریتانیا)   3- فورین مرگه و هوریا تیکو (رومانی)

تنیس دونفره بانوان : 1- مارتینا هینگیس و تیمئا باچینسکی (سوئیس)   2- سانیا میرزا و پراتنا تومبری (هند)   3- کارولین گارسیا و کریستین ملادنوویچ (فرانسه)

تنیس دو نفره مختلط : 1- اسپانیا   2- سوئیس   3- فرانسه 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (82)
برچسب ها : المپیک ,تنیس ,رشته ,مدال ,رقابت ,دوبل ,تنیس انفرادی ,اندی ماری ,المپیک 2016 ,تنیس دونفره ,دوبل مردان