بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (22) : گلف

باز هم سلام .

گلف از نگاه عامه ورزش پولدارهاست و البته قهرمانان حرفه ایی این رشته درآمدشان دست کمی از قهرمانان تنیس حرفه ایی ندارد و گاهی حتی بیشتر هم بوده است! برای مدت طولانی همین دیدگاه گلف را دور از المپیک نگاه داشته بود . اما با عمومی تر شدن این رشته و البته نگاه پول پرستانه ایی که در ادوار اخیر بر کمیته بین المللی المپیک غلبه یافته! ورزش گلف به رقابت های المپیک 2016 ریو اضافه شده است . البته گلف در المپیک های 1900 و 1904 هم حضور داشته اما نمی توان آنها را خیلی به حساب آورد! در المپیک 1900 پاریس 22 گلف باز از چهار کشور فرانسه ، آمریکا ، بریتانیا و یونان حضور داشتند و آمریکایی با کسب 4 مدال از 6 مدال ، موفق ترین بودند (دو مدال دیگر هم به بریتانیایی ها رسید) اما گلف در المپیک عجیب و غریب 1904 سنت لوئیس شرایط خیلی مسخره تری داشت!!! در آن المپیک 74 گلف باز آمریکایی فقط با 3 گلف باز کانادایی رقابت کردند آن هم در حالی که برخلاف المپیک پاریس ، همه گلف بازان مرد بودند و جالب تر اینکه در بخش انفرادی یکی از کانادایی ها به مدال طلا رسید! اما پر واضح است که در بخش تیمی کانادایی ها شانسی برای کسب مدال نداشتند و آمریکایی ها هر سه مدال تیمی را با اسم های عجیب و غریبی که گلف بازانشان را با آنها تقسیم بندی کرده بودند تصاحب نمودند!

(اصلاً بنده در تعجب هستم که چرا کمیته بین المللی المپیک ، مسابقات 1904 سنت لوئیس را به رسمیت می شناسد و در تاریخچه خود ثبت کرده است؟! مسابقاتی که با حضور 526 ورزشکار آمریکایی در برابر 121 ورزشکار غیر آمریکایی برگزار شد و آمریکایی ها با کسب 78 مدال طلا از 96 مدال طلای توزیع شده ، خودشان را در تاریخ ادوار المپیک حسابی جلو انداختند! تازه یک نکته که همین الان متوجه شدم این است که در واقع آمریکایی ها در آن زمان طلاهای بیشتری را به نام خودشان ثبت کردند اما کمیته بین المللی المپیک برای کاستن از شدت این آبروریزی مدال هایی را که توسط مهاجران نسل اول برای آمریکا کسب شده به نام کشورهای خودشان (به شرط حضور رسمی در آن المپیک) ثبت کرده است! مثلاً تیم دو نفره شمشیربازی کوبا 3 مدال طلا کسب کرد اما با احتساب کوبایی های مهاجری که برای آمریکا کسب مدال کرده بودند کمیته بین المللی المپیک 4 طلا ، 2 نقره و 3 برنز شمشیربازی المپیک سنت لوئیس را به نام کوبا ثبت کرده است!!!)

به هر صورت تنها آیتمی که می توانیم براساس آن مدال های گلف در المپیک ریو را پیشبینی کنیم ، رنکینگ جهانی است که گلف بازان برتر دنیا براساس آن سهمیه حضور در المپیک 2016 را دریافت کرده اند . البته بسیاری از گلف بازان مطرح دنیا بخصوص در بخش آقایان به بهانه شیوع ویروس زیکا در برزیل و احتمال زیاد گزش آنها توسط پشه ها در محیط باز برگزاری رقابت گلف ، از حضور در این رقابت ها انصراف داده اند . با این شرایط نفرات برتری که در رنکینگ ورودی به المپیک محسوب می شوند را اگر مدعیان اصلی کسب مدال به حساب آوریم ، مدال های گلف المپیک ریو احتمالاً به این شکل توزیع خواهند شد :

بخش مردان : 1- بوبا واتسون (آمریکا)   2- هنریک استنسون (سوئد)   3- ریکی فولر (آمریکا)

بخش بانوان : 1- لیدیا کو (زلاندنو)   2- بروکی هندرسون (کانادا)   3- اینبی پارک (کره جنوبی) 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (80)
برچسب ها : المپیک ,مدال ,آمریکایی ,کرده ,حضور ,رقابت ,المللی المپیک ,المپیک 2016 ,برای آمریکاب ,کرده بودند